Narzędzia i metody

Ankiety kawiarniane

When it is useful

Ankieta jest prostym narzędziem badawczym, z którym wiele osób zetknęło się co najmniej raz w swoim życiu. Pytani jesteśmy o opinie o usługach, wydarzeniach, odpowiadamy na pytania zadawane przez socjologów, specjalistów od marketingu. Wiele osób jest już znudzonych formą kwestionariusza papierowego z rubryczkami do zaznaczania. Jesteśmy atakowaniu ubogimi wizualnie ankietami internetowymi agencji badawczych. Realizacja ankiet dotyczących życia dzielnicy może być trudna w realizacji. Jeśli chcielibyśmy pytać mieszkańców na ulicy o kwestie wymagające zastanowienia, mogłoby to być problematyczne i wymagałoby zaangażowania grupy ankieterów. Ankieta wykorzystana przy mapowaniu dzielnicy Dolne Miasto w Gdańsku połączyła dwie metody badawcze. Podczas wywiadów grupowych z mieszkańcami sąsiedztwa rozmawialiśmy o dobrych i złych stronach tego miejsca i potencjale, ale też obawach związanych z przyszłością. Aby sprawdzić, jak powszechne wśród mieszkańców są podobne opinie i przekonania, zaprojektowaliśmy ankietę w formie podkładki pod talerze umieszczane w lokalnych restauracjach i kawiarniach. Osoby czekające na zamówienie mogły odpowiadać na pytania ankietowe. Zadbaliśmy też o to, by sama ankieta była atrakcyjna graficznie i ciekawa w formie, żeby zainteresować respondentów.

Ankiety kawiarniane

Instrukcja krok po kroku

  • Stwórz kwestionariusz badawczy. Napisz krótkie zaproszenie do badania, w którym poinformujesz, o tym dlaczego przeprowadzasz badanie. Zadawaj proste pytania, staraj się używać języka dostosowanego do osób, które będą na nie odpowiadać. Jeśli chcesz możesz poprosić o pomoc badaczy i ekspertów od badań ilościowych.
  • Opracuj grafikę, która będzie przykuwać uwagę i odróżniać twoje badanie od „nudnej” ankiety. Możesz wykorzystać do tego proste narzędzia internetowe jak np. Canva lub zaprosić do współpracy osobę zajmującą się projektowaniem graficznym zawodowo.
  • Odezwij się do właścicieli restauracji i kawiarni w dzielnicy i uzyskaj ich zgodę na przeprowadzenie badania. Dostarczysz im wydrukowane ankiety, dobrze byłoby dołączyć do nich ołówki lub długopisy.
  • Regularnie odbieraj wypełnione ankiety i uzupełniaj ich zapas. Kiedy zbierze się wystarczająca odpowiedzi (zależeć to będzie od wielkości dzielnicy/sąsiedztwa, które badasz) możesz zakończyć badanie.
  • Zbierz wszystkie ankiety. Każdej nadaj indywidualny numer zapisując go w rogu kartki, przy okazji przejrzyj, czy są wypełnione prawidłowo (czasami zdarza się, że ktoś odpowie tylko na 1 pytanie, albo podkładka posłuży jako przestrzeń twórcza dla dzieci).
  • W analizie ankiet przyda ci się Excel albo Arkusze google. Odpowiedzi z każdej ankiety musisz przenieść do arkusza kalkulacyjnego – tak łatwiej będzie ci policzyć wyniki.
  • Wynikami ankiety podziel się z mieszkańcami dzielnicy i swoim zespołem. Może to być post w mediach społecznościowych, email do zainteresowanych mieszkańców, albo infografika na plakacie.

Materiały do pobrania

    Dane zbierane przez "ciasteczka" i podobne technologie pomagaja nam ulepszać stronę i dostarczać czytelnikom treści, których potrzebują dzięki użyciu statystyk. Jeśli nie zgadzasz się by twoje dane były używane w ten sposób, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Jeśli masz pytania dotyczące naszej polityki prywatności, prosimy skontaktuj się z nami pod adresem iodo@ikm.gda.pl

    Close